Najlepszy chleb na zakwasie. Może być pieczony w wersji oryginalnej opisanej na blogu Przepis na chleb – z czosnkiem lub bez czosnku, z dodatkiem słonecznika i w każdym innym wariancie. Długo utrzymuje świeżość i jest niezwykle smaczny. W moim przypadku pieczony na zakwasie żytnim.

Liczba porcji: duży bochenek

Chleb najlepszy - składniki
  • 1 łyżka zakwasu
  • 90 gram mąki pszennej typ 500 55 gram wody
  • 370 gram mąki pszennej typ 500
  • 180 gram wody
  • 25 gram oliwy
  • 1 łyżeczka soli
  • 10 gram drożdży
  • 4 łyżki ziaren słonecznika

Zakwas wymieszać z mąką (90g) i wodą (55g). Zostawić zaczyn na 12-16 godzin w przykrytym naczyniu. 

Drożdże można rozpuścić z 1/2 łyżeczki cukru i wodą i pozostawić do wyrośnięcia, ale nie trzeba. Mąkę wymieszać z solą, dodać oliwę, zakwas i drożdże. Wszystko wyrobić na gładką masę i wyrabiać około 5 minut. Masa będzie kleić się do rąk, ale powinna jakoś dać się formować. Misę wysmarować olejem i włożyć ciasto do wyrośnięcia na godzinę. Po tym czasie wyciągnąć ciasto, odgazować, czyli rozpłaszczyć i złożyć kolejno każdy brzeg do środka delikatnie spłaszczając ciasto. Ponownie włożyć do misy i pozostawić na godzinę.

Przygotować naczynie do wyrastania ciasta – koszyk lub np. duże naczynie żaroodporne lub misa. Wyłożyć je ściereczką i suto oprószyć mąką każdy cal. Ciasto lekko odgazować i przełożyć do naczynia łączeniem do góry. Posypać słonecznikiem i lekko mokrą ręką docisnąć ziarna, Pozostawić do wyrastania na półtorej godziny.

Nagrzać piekarnik do 200°C wraz z blachą, na której będzie pieczony chleb. Przed samym pieczeniem wyłożyć blachę papierem do pieczenia. Przełożyć chleb na dużą drewnianą deskę do krojenia lub łopatę (przyłożyć deskę do naczynia i szybko obrócić do góry nogami, a następnie ściągnąć naczynie i ściereczkę). Zsunąć chleb na nagrzaną blachę i zapiekać 30-40 minut w 200°C. Pod koniec można wierzch posmarować wodą. Upieczony chleb postukany od spodu wydaje głuchy odgłos. Ostudzić go na drewnianej desce całkowicie, np. całą noc.

Chleb najlepszy

marcelina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *